W roku szkolnym 2022/2023 w naszym przedszkolu realizowany był Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Co słonko widziało - na dziecięce kłopoty.... Brzechwa". Projekt realizowany był przez grupę "Tygryski". Celem projektu było zapoznanie dzieci z postacią Jana Brzechwy i jego twórczością, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci, rozwijanie wyobraźni, zdolności twórczego myślenia, przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych, wprowadzanie w świat wartości uniwersalnych takich jak dobro, szacunek, pracowitość, uczynność, przyjaźń.
W ramach projektu nasze przedszkole zrealizowało: Moduł I: „Wesoło jest w przedszkolu”. W tym etapie dzieci zapoznały się z postacią Jana Brzechwy i jego twórczością. Założyły kącik literatury Jana Brzechwy. Wykonały zadanie „Jesienny kącik przyrody” – gromadzenie darów jesieni w kąciku przyrody oraz „Dbamy o nasze zdrowie” – zajęcia o tematyce prozdrowotnej – jak dbać o nasze zdrowie, wykonały pracę plastyczną pt. „Owoce i warzywa”. W tym module dzieci także wykonały zadanie „Na straganie” – wysłuchały wiersza a następnie stworzyły teatrzyk do wiersza.
Kolejnym etapem projektu był moduł II: „Wielkie sprawy małych dzieci", w którym przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach na temat kłamstwa i prawdomówności na podstawie wiersza „Kłamczucha”. Wyjaśniali przysłowia „Kłamstwo ma krótkie nogi” oraz „Prawda zawsze wygrywa”. Dzieci w ramach drugiego modułu przeczytały również wiersze "Psie smutki", "Pan pomidor", "Koziołeczek" na podstawie których rozmawiały o emocjach jakie towarzyszą im każdego dnia. Wyjaśniały czym jest smutek, radość, wstyd, strach, złość. Rozmawiały co wywołuje te emocje i jak możemy poradzić sobie ze smutkiem, złością czy strachem oraz jak poprawić sobie humor by być szczęśliwym. Bawiły się z lustrem przedstawiając różne emocje przy zabawie "Moje emocje". W trakcie realizacji modułu II dzieci na zajęciach przypominały sobie dni tygodnia na podstawie wiersza „Michałek”.
Kolejnym krokiem w realizacji projektu było zrealizowanie modułu III: „Czy to bajka czy nie bajka”. W tym module dzieci rozmawiały na temat wyobraźni na podstawie wiersza „Kaczka Dziwaczka” oraz „Na wyspach Bergamutach” oraz o ich największych marzeniach. Wykonały zadanie „Czy krasnoludki są na świecie?” szukając odpowiedzi na to pytanie. Obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt. „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków” przygotowanego przez pracowników przedszkola. Uczestniczyły w przedszkolnym balu karnawałowy pt. „Bajkowy bal karnawałowy.” W trakcie całego roku dzieci po obiedzie słuchały bajek z twórczości Jana Brzechwy. Nasze przedszkole realizując ten moduł zorganizowało przedszkolny konkurs recytatorski „W krainie wierszy Jana Brzechwy” w którym udział wzięły dzieci ze wszystkich grup wiekowych.
Ostatnim etapem projektu był moduł IV: „Kartka z kalendarza” w którym dzieci utrwaliły dni tygodnia, miesięcy oraz pór roku. Wykonały zadanie „Zabawy na każdy dzień tygodnia”, w którym dzieci wybierały inne zabawy na każdy dzień tygodnia. Podczas tego modułu dzieci wybrały się na wiosenne spacery w poszukiwaniu wiosny, obserwacji budzącej się do życia wiosną przyrody. Poznały pierwsze wiosenne kwiaty, rozmawiały które z nich są pod ochroną i nie można ich zrywać. Uczestniczyły w przedszkolnym powitaniu wiosny. Założyły wiosenny kącik przyrody. Uczestniczyły w zajęciach o tematyce „Wiosenne prace w ogrodzie” na których dzieci siały warzywa do wiosennego kącika przedszkolnego takie jak owies, rzeżucha, koperek, groch, szczypiorek. Prowadziły obserwacje przyrodnicze wokół przedszkola a także w kąciku przyrody.
Realizacja poszczególnych elementów projektu przyniosła dzieciom wiele radości. Najwięcej radości dzieciom sprawiło przygotowanie i obejrzenie teatrzyku „Na straganie” oraz udział w "Bajkowym Balu Karnawałowym". Dzieciom bardzo podobały się także zajęcia o wiosennych pracach w ogrodzie na których dzieci siały warzywa do wspólnego kącika przyrody. Zadania z projektu były bardzo atrakcyjne dla dzieci, które chętnie brały udział w zajęciach i poznawaniu twórczości Jana Brzechwy. Przygotowane zadania pozwoliły zarówno dzieciom jak i nam nauczycielom pogłębić wiedzę na temat Jana Brzechwy oraz jego twórczości.
Projekt „Co słonko widziało na dziecięce kłopoty…Brzechwa” był ciekawym doświadczeniem oraz wzbogaceniem zajęć w które bardzo łatwo można było wpleść zadania z projektu. Dzieciom podczas realizacji projektu towarzyszyło bardzo wiele pozytywnych emocji przede wszystkim dużo radości. Po skończonym projekcie dzieci na pewno mają większą wiedzę o autorze i jego twórczości a teraz na pewno chętniej będą sięgać po wiersze Jana Brzechwy.
co-slonko-widzialo-na-dzieciece-klopoty-brzechwa-zakonczenie-projektu-galeria
„Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat...”
32-731 Żegocina
Łąkta Górna 168