Ikona powiększania tekstu
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Co roku 10 października na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który został zainicjowany w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.  Celem akcji jest edukacja i promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób dorosłych, młodzieży, a także dzieci na całym świecie. Należy przeciwstawiać się stygmatyzacji osób zmagającymi się z chorobami psychicznymi, którzy potrzebują specjalistycznej pomocy i wsparcia.

Dobre samopoczucie, czyli dobrostan jako wskaźnik zdrowia psychicznego, oznacza zdolność przeżywania emocji, które są adekwatne do doświadczanych sytuacji, dając ogólne poczucie równowagi i zadowolenia w życiu, a także zdrowe poczucie sensu i własnej sprawczości. Zdrowie psychiczne zależy od wielu czynników i nie jest dane raz na zawsze, dlatego należy o nie odpowiednio dbać.

Obowiązkiem rodziców i nauczycieli jest także wspieranie dzieci w zachowaniu równowagi
i higieny psychicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi  o ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży:

Jeśli potrzebujesz pomocy lub widzisz, że ktoś inny jej potrzebuje, a nie wiesz co zrobić, możesz zadzwonić na poniższe numery telefonów:

116 111 – Bezpłatny Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży
116 123 – Bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla dorosłych
800 12 12 12 – Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka

Informujemy, że w naszym przedszkolu rodzice i dzieci mogą także uzyskać pomoc
i wsparcie.Psycholog i pedagog specjalny pracujący w naszej placówce pozostają do Państwa dyspozycji.

Data dodania: 2024-10-10 12:19:43
Data edycji: 2024-10-10 12:49:01