Tłusty czwartek w przedszkolu

Góra pączków, za tą górą

tłuste placki z konfiturą,

za plackami misa chrustu,

bo to dzisiaj są zapusty”

Karnawał to czas uczt i zabaw. Najhuczniej i najweselej obchodzimy „ostatki” - ostatni dzień karnawału, a przede wszystkim Tłusty Czwartek. Zachowały się tradycje poczęstunków, spotkań i zabaw tanecznych. Ponieważ data tłustego czwartku zależna jest od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym.

W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 16 lutego. Najważniejszym akcentem tłustego czwartku są pączki. Od samego rana zapach pączków unosił się w powietrzu. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o samych zwyczajach, jakimi od lat żegnamy karnawał; oglądały zdjęcia faworków, pączków oraz innych smakołyków, związanych z tym wydarzeniem. Oczywiście nie odbyło się bez ich degustacji w naszym przedszkolu. Na ręce rodziców składamy serdeczne podziękowania za ufundowanie słodkości dla dzieci. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych tradycji i zwyczajów. Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami.

Data dodania: 2023-02-17 06:25:03
Data edycji: 2023-02-24 13:05:40